در دنیای امروز استفاده از فولاد در پروژه های عمرانی و ساختمانی به دلیل افزایش استحکام صورت می گیرد. تیر آهن نیز یکی از جمله مقاطع پرکاربرد در پروژه های مذکور می باشد که به دلیل کاربرد گسترده، به لحاظ استاندارد و شکل ظاهری به صورت متنوع در صنعت تولید می شود و در دسترس مشتری قرار می گیرد.

قیمت تیرآهن لانه زنبوری

یکی از انواع آن ها تیرآهن لانه زنبوری می باشد. زمان اولیه تولید آن به سال 1910 میلادی توسط فردی به نام هورتن باز می گردد و ریشه این نام به علت شکل ظاهری محصول می باشد. در واقع هنگامی که شما از روبرو به این نوع تیر نگاه کنید در پهنای جان آن خانه های توخالی به شکل پنج ضلعی خواهید دید که تداعی کننده شکل لانه زنبور می باشد. بنابراین اساس نامگذاری تیرآهن لانه زنبوری فضاهای خالی موجود بر روی تیر است. در اصل تیرآهن های ساخته شده تحت استاندارد IPE را پس از علامت گذاری دقیق بر روی جان، برش زده و تیر را به دو نیم تقسیم می کنند. سپس با یک جابجایی لبه های کنگره مانند را بر روی یکدیگر قرار داده و جوش می زنند که در نهایت به شکل فضاهای توخالی پنج ضلعی مانند لانه زنبور در می آید. این تیرآهن ها دارای شکلی متقارن می باشد.
چرا تیرآهن را لانه زنبوری میکنند ؟
برای پاسخ به سوالی که بسیار پرسیده می شود باید این را بگوییم، در وهله اول با این کار مقاومت تیرآهن به نسبت نمونه اولیه محصول تا میزانی افزایش می یابد. مورد دیگر افزایش ارتفاع تیر پس از این عملیات بوده که به میزان یک و نیم برابر بیشتر از ارتفاع محصول اولیه می باشد. همچنین طول، مقاومت خمشی، ممان اینرسی به علت فشردگی کمتر و مقاومت لنگرگاهی تیرآهن از مواردی هستند که با لانه زنبوری شدن افزایش می یابد. صرفه جویی در مصرف فولاد و کاهش وزن نهایی محصول و همچنین کاهش وزن مرده بار از دیگر مزایای لانه زنبوری کردن تیرآهن است که در نهایت به افزایش مقاومت محصول و در نهایت افزایش مقاومت و ایمنی سازه ختم می شود. علاوه بر این موارد قرارگیری لوله، کابل و سیم و تجهیزات تاسیساتی همیشه از دغدغه های هر پروژه ساختمانی بوده است که با استفاده از تیرآهن های لانه زنبوری این دغدغه رفع شده است. به نحوی که به دلیل وجود این حفره ها، تجهیزات ساختمانی از درون این فضاها عبور کرده و این دغدغه را رفع کرده است.
ابعاد تیر لانه زنبوری
ابعاد و اندازه های این نوع از تیرآهن ها بر اساس مولفه های مخشصی معین می شود که به شرح زیر می باشد:
ارتفاع بال H – ضخامت جان TS – عرض بال B – ضخامت بال TG – سطح مقطع A و وزن هر متر با حرف.
در هنگام استفاده از این محصول بر اساس مورد پ بند 10-3-10-1 ، مورد چ بند 10-3-11-1 و بند 10-3-12-1 در دهانه های مهاربندی همگرا و مهاربندی واگرا از تیرآهن لانه زنبوری استفاده نکنید. این ممنوعیت به علت فشرده نبودن مقطع و حفره هایی می باشد که بر روی جان مقطع وجود دارد می باشد.

در نهایت شما همراهان گرامی می توانید با مراجعه به سایت آهن حدید  و یا تماس با شماره های شرکت پاسخ سوالات خود را در خصوص این محصول دریافت نمائید.

تیرآهن 20 لانه زنبوری

 

عناوینمشخصات
سایز
20
وزن هر شاخه (kg)
275
حالت
شاخه
کارخانهذوب آهن اصفهان
محل بارگیری
بنگاه اصفهان
واحدشاخه

منوی اصلی